طبیعت؛ منبع عظیم ایده های علمی


تلاش برای تقلید از طبیعت از گذشته آغاز شد و امری نوین به شمار نمی رود. برای مثال طراحی کاخ بلوری جوزف پاکستون که در سال 1851 ارائه شد در واقع نتیجه مطالعه وی بر روی ساختار زنبق های آبی بزرگ بوده است.

اکنون هر اندازه بشر نسبت به تاثیرهای رفتاری خود بر روی محیط زیست آگاهی بیشتری پیدا می کند، تقلید از طبیعت نیز بیشتر مورد توجه انسان قرار می گیرد. به گفته بسیاری از متخصصان معماری تقلید از سیستم طبیعی تلاش برای شبیه سازی تاثیر شگفت انگیز اکوسیستم در زندگی است. معمولا" با استفاده از ایده هایی که خاستگاه اکوسیستمی دارند میتوان مشکلات را به راه حل هایی تبدیل کرد که از نظر اقتصادی و محیطی بسیار قابل قبول خواهند بود.

از نمونه های این راه حلها می توان به تلاش برای کاستن هزینه های تمیز کردن ساختمان ها اشاره کرد. دانشمندان اعلام کرده اند که برگهای نیلوفر آبی با وجود اینکه در محیطی گل آلود رشد می کنند همیشه تمیز دیده می شوند. در نهایت مطالعات نشان داد که این گیاه خود تمیز شونده هستند.

تحقیقات دقیق تر نشان می دهد که شیارها و برآمدگی های کوچک موجود بر روی برگ های این گیاه از پخش شدن آب در سطح جلوگیری می کند و در عوض آب به شکل قطره ذرات آلودگی را با خود حمل و به خارج منتقل می کنند.

محققان نیز با استفاده و الهام از این ساختار طبیعی نوعی رنگ صنعتی ابداع کرده اند که پس از خشک شدن برآمدگی هایی بر روی آن به وجود آمده و خصوصیات خود تمیز شوندگی نیلوفرهای آبی را به خوبی تقلید می کند.

محققان دانشگاه " وست چسترفیلد" نیز با الهام از چگونگی حرکت وال های کوژپشت و چگونگی تاثیر و قرارگیری برآمدگی های موجود بر پشت این ماهی های عظیم بر روی سرعت حرکت آنها شیوه ای جدید را برای بهبود عملکرد توربین های بادی، فن ها و پمپ ها ارائه کرده اند. به گفته این محققان تجهیزاتی که به این شیوه ارائه می شوند کم صداتر هستند و در میزان مصرف انرژی سالانه 20درصد صرفه جویی خواهد کرد.

زنبورها نیز از جانداران منحصر به فردی هستند که طراحان زیادی برای ارائه پروژه های خود از آنها الهام گرفته اند شرکت نیسان یکی از عواملی است که در سالهای 1995 تا 2015 و پس از تصمیم گیری جدی برای کاهش میزان تصادف های منجر به مرگ، متوجه حضور این حشره مفید شد.

این شرکت ژاپنی اخیرا" خودرو میکرو روبتایکی با نام BR23C ارائه کرده است که با استفاده از حسگرهایی مخصوص از برخورد و تصادف جلوگیری می کند. این حسگرها بر اساس موجوداتی با چشم های ترکیبی به وجود آمده اند. موجوداتی مانند زنبورها که با میدان دیدی برابر 300 درجه میتوانند در هر فضایی و بدون برخورد با مانعی پرواز کنند.

متخصصان نیسان به منظور تقلید از این شیوه بینایی با استفاده از منظره یاب لیزری و امکان تشخیص موانع تا فاصله دو متر را در درجه دیدی برابر 180 برای اتومبیل به وجود آوردند. این خودرو روباتیک به خوبی حرکات زنبور را تقلید و در صورت نیاز با تغییر دادن جهت حرکت چرخ ها از برخورد با موانع جلوگیری می کند. آژانس دارپا نیز برای ابداع روبات جدید خود از خزندگان و حشرات استفاده کرده است تا بتواند روباتی 6 پا با توانایی راه رفتن بر روی هر نوع سطح و بالا رفتن از دیوار را تولید کند. این روبات کاملا" مشابه مارمولک از دیوار بالا می رود و از اصطکاک برای چسبیدن به انواع سطوح صیقلی استفاده می کند. روبات دیگر این آژانس با سرعتی برابر 66 سانتیمتر در ثانیه بر روی دیوار حرکت و حرکات سوسک ها را کامل و دقیق تقلید می کند.
 

 

****

 

منبع : مقاله " طبیعت؛ منبع عظیم ایده های علمی  "  -برگرفته از  روزنامه اطلاعات -- شنبه 23 خرداد ماه 1388

 

برگرفته شده از http://www.fekreno.org/

/ 0 نظر / 232 بازدید